Bülent ARINÇ | Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı

Bülent Arınç, 25 Mayıs 1948'de Bursa'da doğdu. Babasının adı İbrahim, annesinin adı Ayşem Sevdiye'dir. Avukat; Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Serbest avukatlık yaptı. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi oldu. 20, 21, 22 ve 23. Dönemde Manisa Milletvekili seçildi. 22. Dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı olarak görev yaptı. 23. Dönemde Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Türk Grubu Başkanı oldu. Bu görevi esnasında, 60. Hükümette Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı görevine atandı. 61. Hükümette Başbakan Yardımcısı oldu. İyi düzeyde İngilizce bilen Arınç, evli ve 2 çocuk babasıdır.

 
 
 
 
 
 

Rauf DENKTAŞ | Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kurucu Müteveffa Cumhurbaşkanı

27 Ocak 1924’te Kıbrıs’ın Baf kasabasında doğmuştur. Lefkoşa İngiliz Okulundan mezun olmuştur. Mezun olduktan sonra Mağusa’da tercümanlık, mahkemede memuriyet, sonra bir yıl da İngiliz Okulunda öğretmenlik yapmıştır. 1949 yılında Savcılığa atanmış ve 1958 yılına kadar bu görevi yürütmüştür. 1963 olaylarından sonra Londra Konferansı ve Birleşmiş Milletlerde Türk Halkının haklarını savunan Denktaş, Makarios tarafından adaya dönüşü yasaklanmış ve istenmeyen adam ilan edilmiştir. Rauf Denktaş, 5 Temmuz 1970 tarihinde yapılan genel seçimlerde yeniden Türk Cemaat Meclisinde Meclis Başkanı seçilmiştir. 16 Şubat 1973 tarihinde Kıbrıs Türk Toplumu tarafından yeniden Başkan seçilmiş ve 28 Şubat 1973’te Kıbrıs Cumhurbaşkan Muavini ve Kıbrıs Türk Yönetimi Başkanı olarak göreve başlamıştır. 2005’den itibaren Lefkoşa’daki resmi ofisinde halkla ilişkilerini sürdürmüştür. 6 Temmuz 2005 tarihinde de Türkiye Cumhuriyeti Devleti Sayın Rauf R. Denktaş’a Üstün Hizmet Şeref Madalyası vermiştir. 13 Ocak 2012 tarihinde hayata gözlerini yummuştur.

 

 
 
 
 
 

Büyükelçi Ramil HASANOV | Türk Keneşi Genel Sekreteri

23 Eylül 1978 doğumlu. Lisansını Bakü Devlet Üniversitesi Tarih bölümünde tamamladı. Aynı Üniversitenin Uluslararası İlişkiler Fakültesinden Yüksek Lisans derecesini aldı. 5 Haziran 2014 tarihinde Bodrum’da düzenlenen Türk Keneşi 4. Zirvesi sırasında Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye Devlet Başkanları tarafından Türk Keneşi Genel Sekreterliği görevine getirildi. Genel Sekreter Hasanov, Fevkalade ve Tam Yetkili 1. Dereceli Elçi Statüsüne haizdir. Kendisi İngilizce, Rusça ve Türkçe’ye hakimdir.  Evli ve bir kız evladı vardır.

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 

Ziyatdin KASSANOV | İş adamı, Dünya Ahıskalılar Birliği Başkanı

Ziyatdin KASSANOV 23 Kasım 1958 yılında Kazakistan’ın Almatı şehrinde dünyaya geldi. İlköğretimini Almatı şehrinde 99 numaralı okulda tamamladı. 1977-1981 yılları arasında Almatı Ulusal Ekonomi Fakültesini bitirdi. Daha sonra ekonomi üzerine yüksek lisans yaptı. Ziyatdin Kassanov İsmihanoğlu 1982 yılında Kazakistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Gelişme Bakanlığı’nda göreve başladı. 1982-1995 yılları arasında Kazakistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Gelişme Bakanlığı’nda farklı pozisyonlarda görev yaptı. Daha sonra aynı bakanlıkta yöneticilik görevi üstlendi. 1999 yılında Kazakistan Cumhuriyeti Türk Kültür Merkezi (Ahıska) Kazakistan Halk Meclisi Başkanlığına seçildi.  Söz konusu Merkez Kazakistan Cumhuriyeti Milliyetler Konseyinin bir parçasıdır. 2008 yılında Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Başkanlığı’na seçildi. 2013 yılında Kazakistan Cumhurbaşkanı Sayın Nursultan Nazarbayev tarafından Kazakistan Halklar Asamblesi 19.dönem toplantısında Başkan yardımcısı olarak atandı.

 

 

 
 
 
 
 
 

Ali TOTORKULOV | İş adamı, Elbrusoid Karaçay-Balkar Vakfı Başkanı, Rusya

1961 yılında Karaçay-Çerkez Cumhuriyeti Cangı Karaçay köyünde doğmuştur. Adı Plehanov Rusya Ekonomi Akademisi olarak değiştirilen Moskova Ticari Üniversiteden lisans derecesiyle mezun oldu. 1983-1985 yy. arasında Ulyanovsk şehrinde askerlik yaptı. 2012 yıldan itibaren Kafkasya Halkları Rusya Kongeresi’nin yöneticisi. ‘Elbrusoid’ adlı Gençlik Cudo Spor Kulübün başkanı. Sivil toplum etkinliği süresince Aliy Totorkulov hem bütün yurt, hem bölgeler çapında onlarca kültürel, sosyal ve siyasi projeleri düzenlemiştir. Projelerin çoğu gençliği destekleme, milli kültürünü yaygınlaştırma, milletler ve farklı din mensupları arasında ilişkileri ayarlamaya yöneliktir. Totorkulov’a göre, kendi kültürünü severken diğer kültürlere saygı duyabilen biri gerçek yurtsever olabilir. Evli, altı çocuğun babası (üç kız, üç oğul).

 

 

 

 
 
 
 
 

Prof. Dr. Viktor BUTANAYEV | Hakas Devlet Üniversitesi, Hakasya

Prof. Dr. Butanayev Viktor Yakovleviç 12 Mart 1946 Kamçatka’da asker ailesinde doğdu. Babası Butanev Yzkov Nikolaeviç eski asker pilot ve İkinci Dünya Savaşına katılmıştır. 1991-1994’te Rusya İlimler Akademisi Sibirya şubesi Filoloji Enstitüsünde etnograf, 1993-1996 N.F. Hatanov etnografya laboratuvarında başkanı olarak çalıştı. (Novosibirsk şehri) 1994’ten bugüne N.F. Katanov adındaki Hakas devlet Üniversitesinde görev yapmaktadır. 1994’te Kuzey-batı Moğolistan’a gerçekleşen etnografik seferde Sayan-Altay Türkleri ile batı moğol-oyrotlar arasındaki etno-kültürel bağalar, Çin ile sınır laştuva halkına araştırma yapıldı ve hakas-kırgızların ata-yurdu olan Kırgız-Nur gölüne gezi düzenlenmiştir. V.Y.Butanaev ‘Türksoy’ (2002), ‘Dank’ (2002), ‘Kırgız Cumhuriyetinin Emektar Bilim Adamı’ (2004) ve Rusya Kitap Yayıncıları Birliğinin ‘Diploması’ (2004) gibi çeşitli uluslararası ödüllere sahiptir.

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Prof. Dr. Turan YAZGAN | Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Müteveffa Başkanı

1938’de Isparta’nın Eğirdir ilçesinde doğdu. 1948’de Eğirdir Zafer İlkokulu’nu, 1951’de İstanbul Vefa Lisesi orta kısmını, 1955’de parasız yatılı olarak Kastamonu Lisesi Fen Bölümü’nü pekiyi derece ile bitirdi. İmar ve İskan Bakanlığı Bölge Planlama Daire Başkanlığı’nda “İktisadi Araştırmacı” ve “Bölge Plancısı” unvanlarıyla beş yıl görev yaptı Türkiye’de ve Türk Dünyası’nda bu hizmetlerinden dolayı, T.C. Cumhurbaşkanlığı’nın Üstün Hizmet Ödülü’ne layık görülen, üniversiteler, çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından binlerce plaketle ödüllendirilen, Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde sokak, mahalle, park ve caddelere memleketi olan Isparta/Eğirdir’de bir Anadolu lisesine ve lisenin bulunduğu caddeye adı verilen, Kazakistan Çimkent’te bir üniversite bünyesinde adına enstitü kurulan, Ukrayna, Kazakistan, Kırgızistan, Tataristan, Azerbaycan ve Türkiye’nin pek çok üniversitesi tarafından fahri profesörlük unvanları ile ödüllendirilen Turan Yazgan, evli, üç oğul ve beş torun sahibiydi.

 

 

 
 
 
 
 
 

TOKTOGUL: “ŞİİRLERLE ÖRÜLEN, NAĞMELERE DÖKÜLEN ÖMÜR” Kitabı Ortak Çalışması

Kırgız halkının büyük ozanı,  bestekarı ve  düşünürü Toktogul  SatilganUulu’nundoğumunun 150. yılı olan 2014 yılı Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY tarafından bütün Türk Dünyasında “Toktogul  Yılı” olarak  ilan edilmiştir. Türk Dünyasında kültürel bağların gittikçe pekiştiği bu dönemde ortak değerlerin ön plana çıkarılması  ve karşılıklı tanıtılması  büyük önem arz etmektedir.  2014 yılı boyunca şairin jübilesi vatanı Kırgızistan başta olmak üzere Astana’da, Ankara’da, Eskişehir’de, İstanbul’da,  Moskova’da, Bakü’de, Almatı’da ve Taşkent’te kutlanmıştır.  “ToktogulYılı” şenlikleri ile kardeş halklara Kırgız halkının ulu  şairinin  hayatı, düşünceleri, yaşadığı dönemin çalkantıları onun  şiirleri, şarkıları ve  ezgileri  en iyi şekilde  tanıtılmaktadır.

 

Kitabın yapımında:

Kırgızistan’dan - Prof. Dr. GülzuraCUMAKUNOVA

Azerbaycan’dan  - Prof. Dr. Ramiz ASKER

Kazakistan’dan  - Prof. Dr. TemirkanTEBEGENOV 

Özbekistan’dan -  Doç. Dr. ZuhriddinİSOMUDDİNOV

Türkmenistan’dan - Doç. Dr. BerdiSARIYEV, gibi bilim adamları görev almışlardır

 

 
 
 
 
 
 

Prof. Dr. Darhan KIDIRALİ | Uluslararası Türk Akademisi Başkanı

1974 doğumlu Kazak bilim adamı, Profesör, Doktor. 300’ün üzerinde bilimsel makalesi ve 10 kitabı bulunmaktadır. Türk dünyası, Türkistan Birliği, Mustafa Çokay, Kazak tarihi, Türk halklarının ortak mirası hakkında araştırmalar yapmaktadır. Kazakistan Cumhuriyeti “DARIN” ödülünün sahibi. Kazakistan Yazarlar Birliği’nin üyesi. UNESCO ve ISESCO Milli Komisyonu’nun üyesi. Kazakistan Cumhurbaşkanlığında önemli mevkilerde çalıştı. Türk Konseyi’nin Genel Sekreter yardımcısı olarak görev aldı. Şu anda Astana’daki Uluslararası Türk Akademisi’nin Başkanıdır.

 

 

 
 
 
 
 
 

Nur DAUTOV | Besteci, Başkurdistan

5 Ocak 1956 tarihinde Rusya Federasyonu Başkurdistan’ın Belebeev ilçesinin Pahar köyünde doğdu. Ufa müzik eğitimi okulunu ve Ufa Devlet Güzel Sanatlar Enstitüsünden ‘besteci’ derecesi ile mezun oldu. Opera, senfoni, oda orkestra, koro, senfonik, enstrümantal müzik, halk çalgıları orkestra, film ve tiyatro müziklerinin bestecisidir. 400’e yakın şarkı ve romansların yazarı. Ufa Sanat Kolejinde enstrümantasyon ve partisyon okuma öğretmeni olarak görev yapmakta. Rusya Federasyonu ve Başkurdistan Cumhuriyeti Emektar Sanat Adamı, Başkurdistan Cumhuriyeti Salavat Yulaev adındaki devlet ödülü sahibi, Rusya Federasyonu ve Başkurdistan Cumhuriyeti besteciler birliği üyesi. Başkurdistan Cumhuriyeti Müzik opluluğu’nun başkanı.

 

 

 
 
 
 
 
 

Prof. Dr. Mustafa İSEN | T.C. Cumhurbaşkanlığı E. Genel Sekreteri, Türkiye

1953 yılında Adapazarı’nda doğdu. Öğrenim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (TÖMER) başkanlık yaptı. 1994 yılında profesörlüğe yükselerek ilmî unvanları tamamlayan İsen, idari görevler almaya devam etti. Bu cümleden olmak üzere, Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde müdürlük, Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde Bölüm Başkanlığı yaptı. 1997’de Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi dekanı oldu. 2000 yılında Başkent Üniversitesi'ne geçerek Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü kurdu. 17 Aralık 2002 tarihinde Kültür Bakanlığı Müsteşarlığına atandı. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı olması üzerine, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliğine atandı. Genel Sekreterlik görevinde gerek uzmanlığı gerekse özel ilgisi neticesinde Çankaya’da kültür ve sanatın daha görünür kılınmasına yardımcı oldu. 2009 Ekim’inden itibaren bu görevine ek olarak Cumhurbaşkanlığı kontenjanından YÖK üyeliğine seçildi. Recep Tayyip Erdoğan’ın 12. Cumhurbaşkanı seçilmesiyle beraber Prof. Dr. Mustafa İsen Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığına atandı. Evli ve üç çocuk sahibidir.

 

 

 
 
 
 
 
 

Azerin | Ses Sanatçısı, Azerbaycan

5 yaşında iken Azerbaycan Devlet Televizyonu ve Radyosu'nda solist olarak çocuk şarkıları söyleyerek sanat yaşamına başlayan Azerin, 9 yaşında dünyaca ünlü olan "Cücelerim" dans ve müzik topluluğunun solisti olarak sanat hayatında emin adımlarla yürümeye devam etti. 15 Yaşında ise Azerbaycan Devlet Televizyonu ve Radyosu'nda Menekşe Korosu'nun solisti oldu. Azerin; birçok dilde şarkı söylemektedir. Bunlardan bazıları İtalyanca, İspanyolca, Rusça, Fransızca, İngilizce, Özbekçe, Kırgızca, Kazakça ve Balkan dilleridir. Azerin Azerbaycan Devlet Konservatuarı Şan Bölümü mezunudur. 2009 - 2013 yılları arasında TRT Avaz ve TRT Müzik kanallarında canlı performans programları yaptı. 2006 yılında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham ALİYEV tarafından Azerbaycan Devlet Sanatçısı ünvanı ile onurlandırılmıştır. Ayrıca Azerin, gönüllü olarak Türkiye ve Azerbaycan sınır boylarında askerler için verdiği moral konserleri ile de gönüllerde taht kurmuş ve ortak medeniyet coğrafyamızda “Türk Dünyasının Sesi” olarak bilinmektedir.

 

 
 
 
 
 
 
 

Arslanbek SULTANBEKOV | Müzisyen, Rusya (Nogay Eli)

Rusya Federasyonu, Karaçay Çerkez Cumhuriyetinin Nogay Otonom Bölgesi, Erkin Halk köyünden olan ve Nogay Türkleri soyundan gelen Arslanbek SULTABEKOV, 23 Nisan 1965 tarihinde Rusya Federasyonuna bağlı Stavropolsky Kray şehrinde doğdu. Askerliğinden sonra Çerkessk şehrindeki “Vayenna Vozduçniy Voyska” adındaki müzik kolejini bitirdi. Burada klasik gitar, halk çalgıları müziği bölümünde 4 yıl müzik eğitimi aldı. Daha sonra Kazakistan’a gitti ve Kazakistan Devlet Senfoni Orkestrası’nda görev aldı, bir süre sonra buradaki görevinden ayrıldı. 2011 yılından itibaren Nogay Türkleri saban toylarında, festivallerde ve diğer birçok organizasyonda konserler verdi. 2013 yılında Dombıram şarkısıyla önce Türkiye'de ve sonra tüm Türk Dünyasında ün kazandı. SULTANBEKOV'un besteleyip seslendirdiği Dombıram şarkısı, kendisiyle birlikte dombıra çalgısının da Türkiye'de ve tüm Türk Dünyasında tanınmasına vesile oldu. Hâlen Kazakistan’ın başkenti Astana’da yaşamakta olan Arslanbek SULTANBEKOV evlidir ve Anzor adında oğlu ve Aziza adında kızı vardır.

 

 
 
 
 
 
 

Erşad SALİHİ | Irak Türkmen Cephesi Başkanı

Erşat Salihi, 1959 yılında Kerkük’ün Musalla Mahallesinde dünyaya geldi. Milliyetçi bir ortamda yetişti. Kıbrıs Harekatı’ndan sonra Ağabeyi Rüştü Salihi ile birlikte “GİZLİ TÜRKMEN KURTULUŞ ORDUSU”nu kurmak için çalışmalara başladı. 1979 yılında örgüt deşifre oldu. Örgütün üyelerinin 8’i idam edilirken 15’i hapis cezasına çarptırıldı. Erşat Salihi’nin Ağabeyi Rüştü Salihi idam edilirken kendisi 10 yıl hapis cezasına mahkum edildi. 8 yıl hapis yattıktan sonra serbest bırakıldı. Halihazırda Irak Türkmen Cephesi ve Irak Parlamentosunda İnsan Hakları Komisyonu Başkanlığı görevini yürütmektedir. Salihi, evli ve iki çocuk babasıdır.

 

 

 
 
 
 
 
 

İmangali TASMAGAMBETOV | Kazakistan Savunma Bakanı

9 Aralık 1956 yılında doğmuştur. Uzun yıllar Kazakistan Cumhuriyeti Başbakanı, Devlet Sekreteri, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri, Bilim ve Kültür Bakanı, Atırau Eyaleti Valisi, Almatı ve Astana şehirlerinin Belediye Başkanı görevlerinde bulunmuştur. Hali hazırda Kazakistan Cumhuriyeti Savunma Bakanı görevindedir. UNESCO Kazakistan Milli Komisyonuna 20 yılı aşkın bir süre Başkanlık etmiştir. Kazakistan Cumhuriyeti “Kültürel Miras” Programı Komite başkanı görevini üstlenmiştir. Eski Türk anıtlarından Kültegin yazıtının kopyasını yaptırtarak Kazakistan’a gelmesini sağlamıştır. Kazakistan başkenti Astana şehrinin Belediye Başkanı sıfatıyla “Astana - Türk Dünyasının Kültürel Başkenti” organizasyonunu gerçekleştirmiştir. A. Margulan Uluslararası Vakfının Yönetim Kurulu Başkanı,Türkoloji alanında “Orta Asya’nın Kuyumculuk Sanatı”, “Sarayşık”, “Kulpıtas”, “At Üzerindeki Medeniyet” gibi inceleme kitaplarının yazarı ve UNESCO Yüksek Ödülü olan “İpek Yolu” ödülünün sahibidir.

 

 

 
 
 
 
 
 

Dünya Göçebe Oyunları Vakfı | Kırgızistan

Dünya Etnik Oyunları Vakfı 2014’te kurulmuştur. Etnik kültürün korunması ve geliştirilmesi. Türk dünyasının geleneksel spor oyunlarını geliştirmek. Etnosporları Uluslararası arenada yaygınlaştırmak ve Türk Dünyası halklarının bütünleşmesini sağlanmak. Temelini; Atalarımızın gelenekleri ve Türk kültüründen alan ideolojinin gelişmesini teşvik etmek. Türk halklarının etno-sinematografisini geliştirmek.

 

 

 
 
 
 
 
 

Türk Dünyası Mimarlar ve Mühendisler Birliği | Türkiye

2002 yılında Mühendisler Birliği adı ile kurulmuş olan ve 2010 Astana Kurultayında Türkiye, Kazakistan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanlarımızın talimatları doğrultusunda Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği ünvanını kazanan TDMMB, Türk Dünyası ve Akraba Toplulukları kültür coğrafyasında faaliyet yapan Uluslararası Sivil Toplum Kuruluşudur. 36 ülkede temsilcilikleri bulunan TDMMB, özellikle mühendislik, mimarlık ve şehircilik alanında hizmetler üreterek Türk Dünyası Kurultaylarının, Türk İslam Şehirleri Şehrengiz Toplantılarının ve Proje Olimpiyatları’nın ana organizasyonlarını yürütmektedir. TDMMB Türk Dünyasında DİLDE FİKİRDE İŞTE BİRLİK anlayışının sağlanabilmesi ve Yüce Türk Milletinin layık olduğu muasır medeniyetler seviyesinin üzerine yeniden taşınması ülküsünü kendisine şiar edinmiştir.

 

 

 
 
 
 
 

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk - Kazak Üniversitesi | Kazakistan

 

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi, Türkiye ve Kazakistan Cumhuriyetlerinin uluslararası, özerk statüye sahip, ortak devlet üniversitesidir. Üniversitenin temelleri, 6 Haziran 1991’de, Türkistan Devlet Üniversitesi olarak atılmıştır. 1 Mayıs 1992'de iki ülke arasında imzalanan anlaşmayla Türkistan Devlet Üniversitesi'nin iki ülkenin ortak üniversitesi hâline getirilmesi kararı alınmış Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi olarak kurulmuştur. Ahmet Yesevi Üniversitesinde, bugün 7 fakülte ve 1 yüksekokulda, yaklaşık 14 bin öğrenci öğrenim görmektedir. Her geçen gün eğitim-öğretim kalitesini artıran, Kazakistan'ın en modern üniversiteleri arasında yer alan Ahmet Yesevi Üniversitesi, teknolojik donanımı ve modern fiziki altyapısıyla uluslararası saygınlıkta, örnek bir kurumdur.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
YUKARI