Dr. Torhan ALMUFTI | Irak Cumhuriyeti İllerden Sorumlu Devlet Bakanı ve İletişim Bakanı

1972, Kerkük doğumlu. 1994’te Musul Üniversitesi Jeoloji Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl üye oldu. mezun oldu. Aynı üniversitede Jeokimya alanında 1996’da yüksek lisansını, 2002’de doktorasını tamamladı. 2005-2010 arasında Kerkük Yerel Hükümeti il konseyi üyeliği yaptı. Irak Jeoloji Birliği, Iraklı Bilim İnsanları Uluslararası Topluluğu ve AAPG Amerikan Petrol Jeologları Topluluğu üyesi olarak sahada ve farklı üniversitelerde birçok bilimsel çalışma ve araştırma yaptı, bölge ülkelerinde konferanslar verdi. 2010’da Irak’ın İllerden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görevlendirildi. Bu görevin yanı sıra 2012’den itibaren Irak İletişim Bakanı olarak da görevini sürdürmektedir. Türkçe, Arapça ve İngilizce biliyor. 

 

Ahmet YEŞİLTEPE | Gazeteci

Gazeteciliğe 1992’de TRT’de başladı. Reuters, BBC ve Deutsche Welle gibi yayın kuruluşlarının sertifika programlarına katıldı. ABD’de Columbia ve Rutgers Üniversiteleri’nde televizyon gazeteciliği ve yapımcılığı eğitimi aldı, medya pazarlama alanında yüksek lisans yaptı. TRT ve NTV’nin Washington ve New York temsilciliklerini yürüttü. 2004’ten itibaren NTV ana haber programı ve birçok aktüel haber programı hazırlayıp sundu. Doğuş Yayın Grubu’nda 4 yıl Radyolar genel yayın koordinatörlüğü, 5 yıl NTVMSNBC genel yayın yönetmenliği yaptı. NTV Tarih Dergisi’nin yayın kurulu üyeliği ve yazarlığını üstlendi. Televizyon haberciliği ve radyodaki tarih programlarıyla TGC ve Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin büyük ödüllerini kazandı. Basın Konseyi Yüksek Kurulu ve İnternet Medyası Yönetim Kurulu üyesidir. 

Murteza SULUCOOCA | Yeni Balkan Gazetesi Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni

1976, Resne - Makedonya doğumlu. Liseyi Üsküp’teki “İsa Bey” Medresesi’nde okudu, “İkre” dergisinde yazdı. 2000’de Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. 2005’te aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Dinler Tarihi Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. Ankara’da “Balkan Mektubu”, Resne’de “Kızıl Elma” ve Üsküp’te “Bahçe” dergilerini kurdu. Bir süre Resne Müftülüğü’nde görev yaptı. 2004’te Makedonya Türklerinin tek sesi Yeni Balkan gazetesini kurdu. Anadolu Ajansı Makedonya muhabirliği yaptı. 2008’de İLESAM Teşvik Ödülü’ne layık görüldü. Makedonya Gazeteciler Birliği (MAN) 2. dönem başkanlığını yürüttü. Türk Dili Konuşan Ülkeler ve Topluluklar Medya Platformu (TÜRKMEP) Makedonya Komite Başkanlığını da sürdürmektedir. Evli ve iki çocuk babası.

YUKARI