Prof. Dr. Darhan KIDIRALİ | Uluslararası Türk Akademisi Başkanı

1974 doğumlu Kazak bilim adamı, Profesör, Doktor. 300’ün üzerinde bilimsel makalesi ve 10 kitabı bulunmaktadır. Türk dünyası, Türkistan Birliği, Mustafa Çokay, Kazak tarihi, Türk halklarının ortak mirası hakkında araştırmalar yapmaktadır. Kazakistan Cumhuriyeti “DARIN” ödülünün sahibi. Kazakistan Yazarlar Birliği’nin üyesi. UNESCO ve ISESCO Milli Komisyonu’nun üyesi. Kazakistan Cumhurbaşkanlığında önemli mevkilerde çalıştı. Türk Konseyi’nin Genel Sekreter yardımcısı olarak görev aldı. Şu anda Astana’daki Uluslararası Türk Akademisi’nin Başkanıdır.

 

 

 
 
 
 
 
 

TOKTOGUL: “ŞİİRLERLE ÖRÜLEN, NAĞMELERE DÖKÜLEN ÖMÜR” Kitabı Ortak Çalışması

Kırgız halkının büyük ozanı,  bestekarı ve  düşünürü Toktogul  SatilganUulu’nundoğumunun 150. yılı olan 2014 yılı Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY tarafından bütün Türk Dünyasında “Toktogul  Yılı” olarak  ilan edilmiştir. Türk Dünyasında kültürel bağların gittikçe pekiştiği bu dönemde ortak değerlerin ön plana çıkarılması  ve karşılıklı tanıtılması  büyük önem arz etmektedir.  2014 yılı boyunca şairin jübilesi vatanı Kırgızistan başta olmak üzere Astana’da, Ankara’da, Eskişehir’de, İstanbul’da,  Moskova’da, Bakü’de, Almatı’da ve Taşkent’te kutlanmıştır.  “ToktogulYılı” şenlikleri ile kardeş halklara Kırgız halkının ulu  şairinin  hayatı, düşünceleri, yaşadığı dönemin çalkantıları onun  şiirleri, şarkıları ve  ezgileri  en iyi şekilde  tanıtılmaktadır.

 

Kitabın yapımında:

Kırgızistan’dan - Prof. Dr. GülzuraCUMAKUNOVA

Azerbaycan’dan  - Prof. Dr. Ramiz ASKER

Kazakistan’dan  - Prof. Dr. TemirkanTEBEGENOV 

Özbekistan’dan -  Doç. Dr. ZuhriddinİSOMUDDİNOV

Türkmenistan’dan - Doç. Dr. BerdiSARIYEV, gibi bilim adamları görev almışlardır

 

 
 
 
 
 
 

Prof. Dr. Turan YAZGAN | Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Müteveffa Başkanı

1938’de Isparta’nın Eğirdir ilçesinde doğdu. 1948’de Eğirdir Zafer İlkokulu’nu, 1951’de İstanbul Vefa Lisesi orta kısmını, 1955’de parasız yatılı olarak Kastamonu Lisesi Fen Bölümü’nü pekiyi derece ile bitirdi. İmar ve İskan Bakanlığı Bölge Planlama Daire Başkanlığı’nda “İktisadi Araştırmacı” ve “Bölge Plancısı” unvanlarıyla beş yıl görev yaptı Türkiye’de ve Türk Dünyası’nda bu hizmetlerinden dolayı, T.C. Cumhurbaşkanlığı’nın Üstün Hizmet Ödülü’ne layık görülen, üniversiteler, çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından binlerce plaketle ödüllendirilen, Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde sokak, mahalle, park ve caddelere memleketi olan Isparta/Eğirdir’de bir Anadolu lisesine ve lisenin bulunduğu caddeye adı verilen, Kazakistan Çimkent’te bir üniversite bünyesinde adına enstitü kurulan, Ukrayna, Kazakistan, Kırgızistan, Tataristan, Azerbaycan ve Türkiye’nin pek çok üniversitesi tarafından fahri profesörlük unvanları ile ödüllendirilen Turan Yazgan, evli, üç oğul ve beş torun sahibiydi.

 

 

 
 
 
 
 
 

Prof. Dr. Viktor BUTANAYEV | Hakas Devlet Üniversitesi, Hakasya

Prof. Dr. Butanayev Viktor Yakovleviç 12 Mart 1946 Kamçatka’da asker ailesinde doğdu. Babası Butanev Yzkov Nikolaeviç eski asker pilot ve İkinci Dünya Savaşına katılmıştır. 1991-1994’te Rusya İlimler Akademisi Sibirya şubesi Filoloji Enstitüsünde etnograf, 1993-1996 N.F. Hatanov etnografya laboratuvarında başkanı olarak çalıştı. (Novosibirsk şehri) 1994’ten bugüne N.F. Katanov adındaki Hakas devlet Üniversitesinde görev yapmaktadır. 1994’te Kuzey-batı Moğolistan’a gerçekleşen etnografik seferde Sayan-Altay Türkleri ile batı moğol-oyrotlar arasındaki etno-kültürel bağalar, Çin ile sınır laştuva halkına araştırma yapıldı ve hakas-kırgızların ata-yurdu olan Kırgız-Nur gölüne gezi düzenlenmiştir. V.Y.Butanaev ‘Türksoy’ (2002), ‘Dank’ (2002), ‘Kırgız Cumhuriyetinin Emektar Bilim Adamı’ (2004) ve Rusya Kitap Yayıncıları Birliğinin ‘Diploması’ (2004) gibi çeşitli uluslararası ödüllere sahiptir.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
YUKARI