TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi 

Prof. Dr. SalehSultansoy, TOBB ETÜ ve AMEA Fizika İnstitutu

1952, Bakü doğumlu. Yüksek Enerji Fiziği alanında 700’ün üzerinde bilimsel makalesi bulunmaktadır. Türk Hızlandırıcı Kompleksi (TAC – TurkicAccelerator Complex) projesinin fikir babasıdır. Türk Bilim Kenti (ATAM – Ankara Temel Araştırmalar Merkezi) projesini hazırlayan 15 bilim insanımızdan biridir.

DESY (Hamburg, Almanya) ve CERN (Cenevre, İsviçre) hızlandırıcı bölümlerinde yapılan çalışmalara Türk bilim insanlarının katılımını sağlamıştır. CERN’deHiggsbozonunukeşfeden ATLAS deneyinde, LHeCve FCC çarpıştırıcı projelerinde çalışmaktadır. Türk devletlerinin CERN çalışmalarına etkin şekilde katılması için çaba harcamaktadır. Türk gençliğini İlim-İrfana yöneltmek için “Türkler ve Bilim: Dün, Bugün, Yarın” ve benzeri konularda çok sayıda konferans ve bilgi şöleni düzenlemiştir. 

 

Nobel Ödüllü Moleküler Biyolog

Aziz Sancar 8 Eylül 1946 da Mardin-Savur'da doğmuştur. Sekiz çocuklu bir ailenin çocuğu olarak doğdu. İlk eğitimini Mardin'de tamamladı. Sancar, 1963 yılında girdiği İstanbul Tıp Fakültesini 1971 yılında bitirdi ve eğitim için ABD'ye gitti. Savur'da iki yıl doktorluk yaptı.

Sonrasında Dallas'a giderek TeksasÜniversitesinde Moleküler Biyoloji dalında doktora yaptı. Yale Üniversitesi'nde DNA onarımı dalında doçentlik tezini tamamladı.

İstanbul Tıp Fakültesi'ni bitirdikten sonra yurtdışında yaptığı çalışmalarla Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi'ne kabul edilen Sancar, buraya kabul edilen üç Türk'ten biri olmuştu.Prof. Aziz Sancar 2014 yılında AA'ya konuşmuştu. Hücrelerin hasar gören DNA'ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde 2015 Nobel Kimya Ödülü'nü kazanmıştır. Aziz Sancar ödüle ABD'li Paul Modrichve İsveçli TomasLindahlile birlikte layık görüldü.

Kazakistan Devlet Tarih Enstitüsü Başkanı

Kazakistan Bilim ve Eğitim Bakanlığı Devlet Tarihi Enst. Direktörü

20.11.1954 Tarihinde doğmuştur.

1979 yılındaAlmaataDevlet Üniversitesi,1987 Kalkınma Enstitüsü

Ve 1994 yılında Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü  bölümlerinden mezun olmuştur. kazakça rusçaingilizcetürkçedillerini bilmektedir.

YUKARI