Türk Musikisini Araştırma ve Tanıtma Grubu Kurucusu

1948 yılında Kütahya Tavşanlı’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nü bitirdi. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Kliniği’nde, Prof. Dr. Ayhan Songar’ınyanında müzikle tedavi konusunda klinik psikoloji doktorası yaptı ve bu konuda tek uzman oldu. Daha sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde Türk Musikisini Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni kurdu. Ayhan Songar’ınemekli olmasından sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden ayrılarak Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü’nde Türk Musikisini araştırma ve Tanıtma Birimi’nde öğretim üyesi olarak görev aldı. Bu görevden emekli oldu.

Süyümbikeve Kanikeyisimlerinde iki kızı vardır. Ergoterapistolan eşi Azize AndreaGüvenç ile sekiz yıldır evlidir ve birlikte çalışmaktadır. Azize AndreaGüvenç, bu çalışmaları ihtiva eden Ey yolcu... Ey yolcu isminde bir kitap yazmıştır

Geleneksel Dünya Türk Müziği Festivali Kurucusu

EL production Company 2006 yılndakurulmustur.

Şirketintemelamacıgelenekselmüzikvesanatları  populer  hale getirmektirveKazak kültürelgeleneklerini  halkayaymaktır.Şirketinfaaliyetalanlarıarasındamedyaiçeriklerinin, belgeselveuzunmetrajfilmlerinüretimi,müzikaranjmanları, kayıt, konser, festival vegösterilerigibikültüreletkinliklerinorganizasyonları  yeralmaktadır..

Astana Arqau(uluslararasıgelenekseltürkmüziğifestivali),Astana etrafndabİnyıl( göçebemedeniyetifestivali) veNehrinsesiklasikmüzikakşamlarıEl production company  tarafındanorganize edilenfestivallerdir.AyrıcaEL Production Company  gösterlerindeüçboyutluefektleri  kullananilk şirkettir.

 

Fransa Bilimsel Araştırmalar Ulusal Merkezi Araştırma Başkanı,Yazar

İlköğretimini Balıkesir 6 Eylül İlkokulu’nda tamamladı. Galatasaray Lisesi’nden mezun oldu. Yazıları 1960'ların sonlarından itibaren edebiyat dergilerinde yer almaya başladı. 12 Mart muhtırasının ardından bir yazısı gerekçe gösterilerek yargılandı. Bu olayın ardından Fransa'ya geçti. SorbonneÜniversitesi'nde Modern Fransız Edebiyatı okudu. Doktorasını yine Sorbonne'da, Louis Aragonile Nazım Hikmet'i konu alan "karşılaştırmalı edebiyat" alanında tamamladı. Fransa'dan 1979'da döndüğü Türkiye'de kısa süre kalabildi. 12 Eylül'ün ardından yeniden Fransa'ya gitti.

Akademik faaliyetlerine paralel olarak, aralarında Le Monde, Cumhuriyet ve Milliyet'in de bulunduğu çeşitli basın-yayın kuruluşlarına yazılar yazdı. Halen Fransa Bilimsel Araştırmalar Merkezi’nde (CNRS) araştırma direktörlüğü görevinin yanı sıra SorbonneÜniversitesi’nde Türk edebiyatı dersleri vermektedir. PEN Yazarlar Derneği, Paris Yazarlar Evi ve Akdeniz Akademisi üyesidir. Gürsel, iki kız çocuğu babasıdır.

YUKARI