AlmazbekŞarşenoviçAtambayev(Kiril: Атамбаев Алмазбек Шаршенович; d. 17 Eylül 1956), Mevcut Kırgızistan Cumhurbaşkanı'dır. 29 Mart 2007'den 28 Kasım 2007 ye kadar Kırgısiztan'ınbaşbakanlığını yapmıştır. AlmazbekAtambayevKırgızistan Sosyal Demokrat Partisinin 30 Temmuz 1999'dan beri genel başkanıdır. Türkçe de bilmektedir.

 

AlmazbekAtambayevMoskova Yönetim Enstitüsü'nde okurken iktisat Bölümü'nden mezun oldu.

20 Aralık 2005'ten 21 Nisan 2006'daki istifasına kadar hükümette Endüstri, Ticaret ve Turizm bakanı olarak görev almıştır.

Kasım 2006'da Bişkek'teki "Reform için" hareketinin şemsiyesi altında hükümet karşıtı protestoların liderlerinden biri olmuştur. Kendisi ayrıca Nisan 2006'nın son zamanlarındaki protestolarda da bulunmuştur. Atambayev, 1 Aralık 2011 tarihinden beri Kırgızistan cumhurbaşkanıdır.

 

TÜRKPA Genel Sekreteri

11 Haziran 2013 tarihinde Ankaradagerçekleştirilen TÜRKPA dördüncü dönem genel oturumunda Sayın JandosAsanov4 yıllık süre için TÜRKPA Genel Sekreteri olarak seçilmiştir.

Sayın Asanov1969 yılında doğdu.

1993 yılında Almatı Pedagoji Enstitüsü’nün Yabancı Diller bölümünden mezun olduktan sonra Kazakistan Cumhuriyet’i Dışişlerine hizmet etmiştir. Ayrıca Dışişleri bakanlığının merkezi bünyesinde çalışmış bulunmakla birlikte Kazakistan’ın İslamabad, Londra, Viyana ve Brüksel Büyükelçiliklerin de görev yapmıştır.

Sayın AsanovUrducaya aşina ve aynı zamanda Kazakça, Rusça ve İngilizce konuşuyor. Evli ve dört çocuk babasıdır. 

Devlet Eski Bakanı, Diyanet İşleri Eski Başkanı

Mustafa Said Yazıcıoğlu, 3 Aralık 1949'da Trabzon Sürmene'de doğdu. Babasının adı Mustafa, annesinin adı Fatma'dır. Öğretim Üyesi; Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ni bitirdi. Doktorasını Fransa'da tamamladı. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde asistan olarak göreve başladı. 1983 yılında doçent, 1988 yılında profesör oldu.

Diyanet İşleri Başkanı olarak görev yaptı. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığı görevini yürüttü. Yüksek Öğretim Kurulu Üyeliği ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. 22. Dönem Ankara Milletvekili. Aynı dönemde İslam Konferansı Örgütü Parlamento Birliği (İKÖPAB) Türk Grubu Başkanlığı görevini yürüttü. 60. Hükümet'te Devlet Bakanlığı görevinde bulundu.

İyi düzeyde Fransızca, orta düzeyde Arapça bilen Yazıcıoğlu, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Türk özel sektörünün dış ticaret, uluslararası yatırımlar, hizmetler, müteahhitlik ve lojistik başta olmak üzere,  dış ekonomik ilişkilerini yürütme, bu bağlamda yurt içi ve dışı yatırım imkânlarını araştırma, Türkiye’nin ihracatını artırmaya katkı sağlama ve benzeri iş geliştirme çalışmalarını koordine etmekle görevlidir.Bu amaçla 1986 yılında kurulan DEİK, 11 Eylül 2014’de çıkarılan 6552 sayılı kanunla yeni bir yapıya kavuşmuş, daha da güçlendirilerek “Türk özel sektörünün dış ekonomik ilişkilerini yürütme” görevini tamamıyla üstlenmiştir. Mayıs 2016 tarihi itibarıyla DEİK’in 104 kurucu kuruluşu, 126’sı ülke bazlı toplam 133 İş Konseyi ve bu İş Konseylerini oluşturan 1.000’nin üzerinde üye firması mevcuttur. 

 

Kazakistan Devlet Tarih Enstitüsü Başkanı

Kazakistan Bilim ve Eğitim Bakanlığı Devlet Tarihi Enst. Direktörü

20.11.1954 Tarihinde doğmuştur.

1979 yılındaAlmaataDevlet Üniversitesi,1987 Kalkınma Enstitüsü

Ve 1994 yılında Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü  bölümlerinden mezun olmuştur. kazakça rusçaingilizcetürkçedillerini bilmektedir.

Nobel Ödüllü Moleküler Biyolog

Aziz Sancar 8 Eylül 1946 da Mardin-Savur'da doğmuştur. Sekiz çocuklu bir ailenin çocuğu olarak doğdu. İlk eğitimini Mardin'de tamamladı. Sancar, 1963 yılında girdiği İstanbul Tıp Fakültesini 1971 yılında bitirdi ve eğitim için ABD'ye gitti. Savur'da iki yıl doktorluk yaptı.

Sonrasında Dallas'a giderek TeksasÜniversitesinde Moleküler Biyoloji dalında doktora yaptı. Yale Üniversitesi'nde DNA onarımı dalında doçentlik tezini tamamladı.

İstanbul Tıp Fakültesi'ni bitirdikten sonra yurtdışında yaptığı çalışmalarla Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi'ne kabul edilen Sancar, buraya kabul edilen üç Türk'ten biri olmuştu.Prof. Aziz Sancar 2014 yılında AA'ya konuşmuştu. Hücrelerin hasar gören DNA'ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde 2015 Nobel Kimya Ödülü'nü kazanmıştır. Aziz Sancar ödüle ABD'li Paul Modrichve İsveçli TomasLindahlile birlikte layık görüldü.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi 

Prof. Dr. SalehSultansoy, TOBB ETÜ ve AMEA Fizika İnstitutu

1952, Bakü doğumlu. Yüksek Enerji Fiziği alanında 700’ün üzerinde bilimsel makalesi bulunmaktadır. Türk Hızlandırıcı Kompleksi (TAC – TurkicAccelerator Complex) projesinin fikir babasıdır. Türk Bilim Kenti (ATAM – Ankara Temel Araştırmalar Merkezi) projesini hazırlayan 15 bilim insanımızdan biridir.

DESY (Hamburg, Almanya) ve CERN (Cenevre, İsviçre) hızlandırıcı bölümlerinde yapılan çalışmalara Türk bilim insanlarının katılımını sağlamıştır. CERN’deHiggsbozonunukeşfeden ATLAS deneyinde, LHeCve FCC çarpıştırıcı projelerinde çalışmaktadır. Türk devletlerinin CERN çalışmalarına etkin şekilde katılması için çaba harcamaktadır. Türk gençliğini İlim-İrfana yöneltmek için “Türkler ve Bilim: Dün, Bugün, Yarın” ve benzeri konularda çok sayıda konferans ve bilgi şöleni düzenlemiştir. 

 

Fransa Bilimsel Araştırmalar Ulusal Merkezi Araştırma Başkanı,Yazar

İlköğretimini Balıkesir 6 Eylül İlkokulu’nda tamamladı. Galatasaray Lisesi’nden mezun oldu. Yazıları 1960'ların sonlarından itibaren edebiyat dergilerinde yer almaya başladı. 12 Mart muhtırasının ardından bir yazısı gerekçe gösterilerek yargılandı. Bu olayın ardından Fransa'ya geçti. SorbonneÜniversitesi'nde Modern Fransız Edebiyatı okudu. Doktorasını yine Sorbonne'da, Louis Aragonile Nazım Hikmet'i konu alan "karşılaştırmalı edebiyat" alanında tamamladı. Fransa'dan 1979'da döndüğü Türkiye'de kısa süre kalabildi. 12 Eylül'ün ardından yeniden Fransa'ya gitti.

Akademik faaliyetlerine paralel olarak, aralarında Le Monde, Cumhuriyet ve Milliyet'in de bulunduğu çeşitli basın-yayın kuruluşlarına yazılar yazdı. Halen Fransa Bilimsel Araştırmalar Merkezi’nde (CNRS) araştırma direktörlüğü görevinin yanı sıra SorbonneÜniversitesi’nde Türk edebiyatı dersleri vermektedir. PEN Yazarlar Derneği, Paris Yazarlar Evi ve Akdeniz Akademisi üyesidir. Gürsel, iki kız çocuğu babasıdır.

Geleneksel Dünya Türk Müziği Festivali Kurucusu

EL production Company 2006 yılndakurulmustur.

Şirketintemelamacıgelenekselmüzikvesanatları  populer  hale getirmektirveKazak kültürelgeleneklerini  halkayaymaktır.Şirketinfaaliyetalanlarıarasındamedyaiçeriklerinin, belgeselveuzunmetrajfilmlerinüretimi,müzikaranjmanları, kayıt, konser, festival vegösterilerigibikültüreletkinliklerinorganizasyonları  yeralmaktadır..

Astana Arqau(uluslararasıgelenekseltürkmüziğifestivali),Astana etrafndabİnyıl( göçebemedeniyetifestivali) veNehrinsesiklasikmüzikakşamlarıEl production company  tarafındanorganize edilenfestivallerdir.AyrıcaEL Production Company  gösterlerindeüçboyutluefektleri  kullananilk şirkettir.

 

Türk Musikisini Araştırma ve Tanıtma Grubu Kurucusu

1948 yılında Kütahya Tavşanlı’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nü bitirdi. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Kliniği’nde, Prof. Dr. Ayhan Songar’ınyanında müzikle tedavi konusunda klinik psikoloji doktorası yaptı ve bu konuda tek uzman oldu. Daha sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde Türk Musikisini Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni kurdu. Ayhan Songar’ınemekli olmasından sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden ayrılarak Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü’nde Türk Musikisini araştırma ve Tanıtma Birimi’nde öğretim üyesi olarak görev aldı. Bu görevden emekli oldu.

Süyümbikeve Kanikeyisimlerinde iki kızı vardır. Ergoterapistolan eşi Azize AndreaGüvenç ile sekiz yıldır evlidir ve birlikte çalışmaktadır. Azize AndreaGüvenç, bu çalışmaları ihtiva eden Ey yolcu... Ey yolcu isminde bir kitap yazmıştır

29 Mayıs Üniversitesi, İslam Sanatları Tarihi Profesörü

Halen, İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi, Uluslararası İslam ve Din Bilimleri Fakültesinde İslam Sanatları Tarihi profesörü olarak görev yapmaktadır. Hat sanatı sahasında ilmi araştırmalarda bulunan Serin, aynı zamanda Kemal Batanay’ dan talik yazı meşk etmiş ve icazet almıştır. Serin’in Kubbealtı yayınlarından çıkan Halim Efendi, Şevki Efendi, Hulusi Efendi ve Kazasker Mustafa İzzet Efendi’nin eserlerinden oluşan, Meşk Murakkaları, Hat Sanatı ve Meşhur Hattatlar, Hattat Aziz efendi, Hattat Şeyh Hamdullah ve Bestekâr, Tamburi, Hattat Hafız Kemal Batanayadlı eserleri bulunmaktadır.

Serin yurt içinde ve yurt dışında çeşitli hat sergilerine katılmıştır. 1994 yılında ABD, Indiana Üniversitesi Güzel Sanatlar Müzesi, Türk İslam sanatları sergisine,1997 yılında İran Kültür Bakanlığı’ nıntertiplediği İslam Dünyasında Birinci Hat Festivaline iştirak etmiştir.  ABD’de  2002 yılında SmithsonianEnstitüsü tarafından düzenlenen İpek Yolu Festivali’ne  ve North Carolina  Sanat müzesi tarafından tertip edilen sergilere katılmış ve seminerler vermiştir. Türkiye Diyanet Vakfı’ nınİslam Ansiklopedisi’nde hat ve tezhip maddelerini hazırlayan Serin’ in çok sayıda bilimsel makalesi bulunmaktadır.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı

Doç. Dr. Lütfü Savaş 23.03.1965 tarihinde Antakya’da doğdu. İlk ve ortaöğretimini Antakya’da tamamladı. 1984 yılında Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesine girdi Doç. Dr. Lütfü Savaş aynı üniversiteden 1990 yılında "tıp doktoru” ünvanıalarak başarıyla mezun oldu.

1984 yılında Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesine girdi Doç. Dr. Lütfü Savaş aynı üniversiteden 1990 yılında "tıp doktoru” ünvanıalarak başarıyla mezun oldu. Hatay ve Hatay halkına hizmet etmeyi misyon edinen Doç. Dr. Lütfü Savaş, 2009 yılındaki yerel seçimlerde Antakya Belediye Başkan adayı olarak üniversitedeki görevinden ayrıldı.

Evli ve iki çocuk babası olan Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın eşi de kendisi gibi Tıp Fakültesinde öğretim üyesidir.

Dünya Tekvando Şampiyonu

Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Beden Eğitimi Öğretmenliği 2003 mezunu.

1997 Gençler PoomseTaekwondoAvrupa Şampiyonu

2005 Finlandiya, Avrupa TaekwondoPoomseaŞampiyonu

2006 Korea, Dünya TaekwondoPoomseaPairÜçüncüsü

2008 Ankara TÜRKİYE, DÜNYA Taekwondopoomseferdi 3. sü

2009 Portekiz PortimaoArupaTaekwondoPoomseŞampiyonası ferdi 1.lik senkron tk1.lik

2011 italya  GenovaAvrupa TaekwondoPoomseŞampiyonası ferdi 1. Likve senkron 1.lik

2013 İspanya BenidormAvrupa TaekwondoPoomseŞampiyonası ferdi 1.lik pair2.lik

2015 Sırbistan Belgrad Avrupa TaekwondoPoomseŞampiyonası ferdi 1.lik pair1.lik

Kazak Güreşi Geliştirme Kamu Fonu Mütevelli Heyeti Başkanı

7 mayıs 1970 tarihinde doğmuştur.

Rus dili edebiyatı mezunu olan shurayev, iktisat bölümünde masteryapmıştır.

Toplam olarak 27 yıllık iş hayatı tecrübesi bulunan Shurayev, Kazakistan radyo ve televizyon kanallarında yorumcu, muhabir, genel müdür görevlerinde bulunmuştur.

2014 yılından bu yana KTK TV kanalının genel müdürü görevine devam etmektedir.

Ayrıca Seçkin Emekçi madalyasına sahiptir.

Dünya Türk İş Konseyi

26 Aralık  2007 tarihinde Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) çatısı altında kurulan DTİK’inkurulma amacı, yurtdışında dağınık örgütlenmiş olan başarılı, girişimci ruha sahip, Türk lobiciliğin yurtdışında etkin olması için çaba gösteren Türk Girişimcilerimizi ve uluslararası büyük güce sahip şirketlerde karar mekanizmalarının başındaki Türk profesyonellerimizi tek çatı altında toplamaktadır.

DTİK, ortak bir paydası olan yurtdışındaki Türk vatandaşı bilinciyle 6 kıtadan Türk iş dünyasını, derneklerini, vakıf ve benzeri iş dünyası örgütlerini tek bir çatı altında toplamak üzere DEİK çatısı altında kurulmuş ilk özel amaçlı konseydir.

 

Uzay ve Havacılık Sanayi A.Ş

TUSAŞ HAKKINDA: 28 Haziran 1973 tarihinde, Türkiye'nin savunma sanayiinde dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde, Türk Uçak Sanayii Anonim Ortaklığı (TUSAŞ) kurulmuştur. 2005 yılında TAI'nin yabancı hisseleri Türk hissedarlar tarafından satın alınarak şirket yeniden yapılandırılmıştır. Bu kapsamda TAI ve TUSAŞ birleşerek, TUSAŞ – Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. çatısı altında faaliyetlerini genişletmiştir.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), sabit ve döner kanatlı hava platformlarından insansız hava araçları ve uzay sistemlerine kadar entegre havacılık ve uzay sanayi sistemlerinin tasarım, geliştirme, modernizasyon, üretim, entegrasyon ve yaşam döngüsü destek süreçlerinde Türkiye’nin teknoloji merkezi konumunda olup; havacılık, uzay ve savunma sanayiinde küresel oyuncular arasında yer almaktadır.

SUDANLI ZENCİ MUSA BEY ( 1880 - 1919 ) 1880 yılında Girit’te doğmuş, Mısır’daki bir Türk Mahallesinde yetim olarak yetişmiştir. 20 yaşında  gönüllü olarak Trablusgarp Harbi’ne katılan Musa, sırasıyla Balkan, Çanakkale ve Birinci Dünya Harplerine de iştirak etmiştir. Osmanlı Ordusu mensubu olarak Teşkilat-ı Mahsusa Başkanı Eşref Bey’in (Sencer Kuşçubaşı) yaveri olarak birçok kahramanlığa imza atan Zenci Musa bey, İngiliz kuvvetlerine rağmen 300 bin altını Tevfik Paşa’ya teslim etmeyi başarmıştır.

 

Milli Mücadele esnasında da Galata Gümrüğü’nde hamal sıfatıyla Anadolu’ya silah kaçırmada görev alarak büyük hizmetlerde bulunmuştur. Yaşamının son yıllarını Özbekler Dergahında geçirmiş ve burada 1919 yılında vefat etmiştir. Defin işlemi için gelenler bavulunda yalnızca Kur’an-ı Kerim Eşref bey’inresmi kefen bezi ve bir Osmanlı Haritası bulmuşlardır.

“Ruhu revanı şad ü handan ola” | TARİH: 09.08.2012

YUKARI